İki Yıl Sonra Yeni Eşiğe Gelindi! Fiyatı Durdurulamıyor, Herkes Nefesini Tuttu Bekliyor

Kasım 2021’de 68,890 dolarla tarihi zirvesine ulaşan Bitcoin, 63,263 dolarla en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün 62,520 dolardan işlem görüyor.

YENİ BİR EŞİK AŞILDI

Bitcoin, 18 Kasım 2021’de son kez 60 bin dolar seviyesini test etmişti ve son 2 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez bu seviyenin üzerine çıktı. Aynı dönemde, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara da ulaşıldı.

KURUMSAL YATIRIMCILARIN GÜVENİ ARTIYOR

Dijital varlık yatırım fonu ARK36’nın kurucusu Mikkel Morch, Bitcoin’in fiyat artışıyla ilgili olarak “Bu, sadece grafiksel rakamlardan ibaret değil. Kurumsal yatırımcılar arasında kripto paraların dönüştürücü potansiyeline olan güvenin arttığını görüyoruz. Ayrıca, ABD’de ETF’lere yeşil ışık yakılması yeni bir iyimserlik dalgası yarattı” dedi.

YÜKSELEN TALEP VE ETF’LER

ABD’de Bitcoin ETF’lerine yönelik artan kurumsal yatırımcı talebi, Bitcoin’in fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biri olurken, ETF’lerin onaylanması ticaret hacmini artırarak kripto bağlantılı şirketleri daha geniş bir çevrede öne çıkardı.

ÖDÜL YARIŞMASI VE TALEP

Bitcoin talebinin nisan ayında gerçekleşecek ödül yarılanması sonrasında da artması bekleniyor. Bu durum, madencilerin ürettiği günlük Bitcoin miktarı ile talep arasındaki makasın daha fazla açılacağına işaret ediyor ve bu da kripto para fiyatını daha da artırabilecek bir faktör olarak görülüyor.

ETF PAZARI

Son verilere göre, Bitcoin ETF’leriyle ilgili işlem hacmi 2 milyar dolara ulaşırken, bu alandaki en etkili şirketlerden biri olan BlackRock’un işlem hacmi 1.3 milyar dolara yükseldiği raporlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x