Kendisi ve ailesi ile ilgili iddialar, “Sadık Abi” açıklaması: Hafize Gaye Erkan’ın görev sürecinde öne çıkanlar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yönetimindeki yeni dönemde Merkez Bankası Başkanlığına atanan, ilk kadın başkan Hafize Gaye Erkan, 7 ay 23 gün sonra “görevinden affını” istedi. Erkan’ın istifasıyla birlikte AKP döneminde 7 kez başkan değişimi oldu. Erkan’ın istifasıyla boşalan koltuğa 8’inci kez atama yapılacak. Erkan’ın başkanlık yaptığı yaklaşık 8 aylık süreç içerisinde politika faizi 8.5’tan 45’e çıktı. Erkan’ın geçtiğimiz ayda Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan‘a verdiği röportaj tartışmalara sebep olmuştu. Erkan’ın ekonomiyle ilgili soruya, “Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye çoğu zaman fiyatları soruyorum, onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli ‘Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak’ diyor” sözleri ile Erkan’ın yüksek kiralardan şikayet edip, “Ev bulamadık çok pahalı annemlerin yanına yerleştik” açıklaması günlerce konuşuldu. Erkan’ın görev sürecindeki önemli olaylarda biri de, Merkez Bankası çalışan Büşra Bozkurt’un CİMER başvurusunda Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkartıldığını iddia etmesi ve baba Erkan’ın bir çalışanı tokatladığına ilişkin kamera kayıtları olduğunu söylemesi oldu. 

14 Mayıs seçimlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna Mehmet Şimşek’in oturmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığına da Hafize Gaye Erkan getirildi. Şimşek’in önerisi ile Merkez Bankası Başkanlığına getirildiği konuşulan Erkan, eğitim ve iş tecrübesi ile  dikkat çekti. 

1979 yılında İstanbul’da doğan Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlamış, doktorasını Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında yapmıştı. Erkan ayrıca Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programı tamamlamıştı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada 9 yıl görev yapmış, 2014 yılında çalışmaya başladığı First Republic Bank’ta da yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yapmıştı.

Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yaptı.

Erkan yurt dışında 18 yıllık iş tecrübesinin ardından Türkiye’ye geldi ve 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı.

Politika faizi 7 ayda 8.5’tan 45’e çıktı 

14 Mayıs seçimlerinin ardından ekonomi yönetiminin ilk işi “rasyonel politikalara” dönmek oldu. Erkan, ilk hedef olarak fiyat istikrarı ve enflasyonu düşürmeyi açıkladı. Bu kapsamda 22 Haziran’da düşük faiz politikasından çıkılarak yeniden faiz artışına başlandı. Politika faizi, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı. Faiz artışı devam eden aylarda sürdü, en son yapılan artışla yaklaşık 7 ayda yüzde 45’e çıkarıldı.

Tartışma yaratan Ahmet Hakan Röportajı

Erkan’ın geçtiğimiz ay Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a verdiği röportaj büyük tartışma yarattı. İktidar yöneticilerinin de rahatsız olduğu kaydedilen röportajda Erkan’ın ekonomiyle ilgili soruya, “Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye çoğu zaman fiyatları soruyorum, onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli ‘Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak’ diyor” sözleri ile Erkan’ın yüksek kiralardan şikayet edip, “Ev bulamadık çok pahalı annemlerin yanına yerleştik” açıklaması günlerce konuşuldu.

Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un iddiaları

Tartışma yaratan röportajdan bir süre sonra Erkan ve ailesi ile ilgili bazı iddialar CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yapılan bir başvuru ile ortaya çıktı. Merkez Bankası çalışan Büşra Bozkurt’un CİMER başvurusunda Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldığı iddia edildi, daha sonra Bozkurt verdiği bir röportajda baba Erkan’ın bir çalışanı tokatladığına ilişkin kamera kayıtları olduğunu söyledi.

İddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. Erkan’ın ailesinin Kadıköy’deki bir apartmanın sahibi olduğu, baba Erol Erkan’ın da Mehmet Ağar’ın yakın akrabası olduğu ileri sürüldü.

Erdoğan “güven ve istikrar iklimini bozacak kampanyalar yürütüyorlar” demişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Ocak’ta yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a ilişkin iddiaları dedikodu olarak nitelendirdi, “fitne tüccarlarını” umursamadıklarını söyledi.

Erdoğan, “Merkez Bankası rezervleri artıyor harekete geçiyorlar. Akla ziyan dedikodularla ekonomide binbir güçlükle temin ettiğimiz güven ve istikrar iklimini bozacak kampanyalar yürütüyorlar. Tüm umutlarını ülkemizin tökezlemesine bağlayanları, daha önce olduğu gibi yine hüsrana uğratmakta kararlıyız. Dedikodular üzerinden bir bardak suda fırtına koparmaya çalışan fitne tüccarlarını kesinlikle umursamıyoruz” dedi.

Baba Erol Erkan iddialara “komplo” dedi

Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan da “bir banka personelini işten çıkardığı, Merkez Bankası Sosyal Tesisi’ni kapattırıp çalışanlarını ailesinin emrine tahsis ettiği ve bir personeli asansörde tokatladığı” iddialarını reddetti. Patronlar Dünyası’nın haberine göre, Erol Erkan “Böyle bir şey mümkün mü? Benim de bir kızım var. O da benim kızım sayılır. Bu tür bir komploya nasıl alet oldu, şaşırdım doğrusu?” dedi.

Kızı Gaye Erkan’ın yönetimiyle birlikte bir başarı sürecinin yaşandığını ve ABD’deki görüşmelerin de bunun göstergesi olduğunu öne süren baba Erkan, “komplo” iddiasında bulunarak “Birileri düğmeye bastı ne yazık ki. Yalan haberleri, sistematik olarak devreye aldılar… Bu süreç 5 Ocak ve öncesinde başladı” dedi.

ABD’de bulunan Erkan 3 hafta sonra açıklama yaptı, iddiaları reddetti

İddiaların gündeme geldiği süreçte yaklaşık 3 haftadır ABD’de bulunan Erkan, dönüşte sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Erkan sosyal medya hesabından 18 Ocak’ta yaptığı paylaşımda, “Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiğimiz ve son derece verimli geçen görüşmeler sırasında öğrendiğim bu asılsız iddialar karşısında şaşkınlığımı ve üzüntümü kamuoyu ile özellikle paylaşmak isterim. Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez niteliktedir. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım. Kamuoyunun bilgisine sunulur” ifadelerini kullandı.

Hafize Gaye Erkan’ın hakkındaki iddialar ve istifası

İstifa eden Hafize Gaye Erkan’ın “itibar suikasti” olarak ifade ettiği olay, Merkez Bankası (MB) çalışanı Büşra Bozkurt’un gündeme getirdiği iddialar ile başladı. Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikâyette bulunmuştu. Bozkurt, baba Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de ifade etmişti. Bu iddialardan sonra Erkan’ın istifa edeceği öne sürülüyordu. 

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Ekonomist Özgür Demirtaş’tan görevden alınacağı iddia edilen Hafize Gaye Erkan’la ilgili 4 senaryo

TIKLAYIN – Merkez Bankası çalışanı CİMER’e şikâyette bulundu: Hafize Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldım

TIKLAYIN – Hafize Gaye Erkan’ın annesi, Merkez Bankası çalışanıyla whatsapp yazışmalarını paylaştı!

TIKLAYIN – MB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifası sosyal medyayı salladı: “Son 5 yılda 4 başkan değiştiren Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor” 

TIKLAYIN – AKP döneminde Merkez Bankası’nda 7 kez başkan değişti: Son 5 yılda 4’üncü değişim

TIKLAYIN – Merkez Bankası’na Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanması beklenen isimler kimler?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x