2022 FIFA Dünya Kupası’nın Başlamasının Üstünden Bir Sene Geçti! Hafızamıza Kazınanlara Bir Göz Atalım

Katar’da düzenlenen ve birçok yönüyle tarihte bir ilk olan FIFA Dünya Kupası’nın üstünden bir sene geçti.

İlk kez yaz aylarında oynanmayan ve organizasyonun hazırlanma sürecinde gerçekleşen işçi ölümlerinden dolayı büyük eleştiriler alan bu turnuvanın şampiyonu Messi’li Arjantin oldu. 

Bu içeriğimizde üstünden bir sene geçen 2022 Dünya Kupası’na ilişkin tarihe geçen anekdotları yeniden hatırlayacağız.

1-) Katar’da gerçekleşen Dünya Kupası, Basra körfezinde ve Arap yarımadasında gerçekleşen ilk Dünya Kupası olarak kayıtlara geçti. Organizasyonun gerçekleşmesi için milyarlarca dolar harcayan Katar, çok sayıda stadyumu da yalnızca bu turnuva için inşa etti.

Katarlılar, turnuvanın hakkını verebilmek için kasanın ağzını açtılar. Buna rağmen tartışmaların, spekülasyonların ve eleştirilerin hedefinde olmaktan kurtulamadılar. 

Özellikle turnuva öncesi stadyum inşaatlarında ölen işçilere ilişkin tepkiler çığ gibi büyüdü. Çok sayıda kişi turnuvayı bu yüzden boykot etmeyi tercih etti.

Organizasyonun bir başka tartışma oluşturan tarafı ise takvimiydi. Normalde Dünya Kupaları ligler tamamlandıktan sonra Haziran ayında gerçekleşirken bu sefer Katar’daki hava koşullarından dolayı Aralık ayında oynandı.

Ligler devam ederken yapılacak turnuvanın nasıl ilerleyeceği çok tartışılsa da, çok sayıda futbol otoritesi, 2022 Dünya Kupası’nın sezon ortasında gerçekleşmesinin futbol kalitesini artırdığı görüşünde birleşti. 

Maçlar genelde gollü ve zevkli geçerken, oyuncuların da kondisyon olarak iyi durumda oldukları görüldü. 

Hatta bundan sonraki Dünya Kupaları’nın da sezon ortası düzenlenmesini öneren yorumcular bile oldu.

2-) Ronaldo ve Messi’nin Son Dünya Kupası

2026 Dünya Kupası’nda Ronaldo 41,  Messi ise 39 yaşında olacak. Eğer bu yaşlarda da yine milli takım kadrosunda olmazlar ise 2022 Dünya Kupası, yakın dönem futbol tarihinin iki ikonunu son kez izlediğimiz Dünya Kupası olarak hatırlanacak.

Ronaldo, bu turnuvada attığı gol ile, beş Dünya Kupası’nda gol atmayı başaran tek futbolcu olarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı. 

Portekizli büyük usta; 2006-2010-2014-2018 ve 2022 Dünya Kupaları’nda topu filelerle buluşturmayı başardı.

Cristiano bu erişilmez başarısına rağmen Katar’dan göz yaşları içinde ayrıldı. Zira başarılarla dolu kariyerinin en büyük eksiği olan Dünya Kupası’na ulaşamadan turnuvayı noktaladı.

Portekiz’in Fas’a elendiği maçın ardından göz yaşlarını tutamayan Ronaldo, kazanma hırsının ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya bir kere daha göstermiş oldu.

Aktif futbol kariyerini Suudi Arabistan’da sürdüren yıldız oyuncunun milli formaya henüz veda etmiş değil. 

Ronaldo’nun 2024 Avrupa Şampiyonası’nda da takımının başında sahaya çıkması bekleniyor.

3-) 2022 Dünya Kupası’nın hiç kuşkusuz en çok dikkat çeken takımlarının başında Dünya Dördüncüsü olmayı başaran Fas geldi.

Kuzey Afrika ekibi ikinci turda İspanya’yı, çeyrek finalde ise Portekiz’i elemeyi başararak yarı finalde Fransa’nın rakibi oldu.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Fas, oldukça dramatik anlamlar yüklenen Fransa maçını kaybetse de, tüm dünyanın büyük beğenisi kazandı.

Dünya Kupaları tarihinde yarı final oynamayı başaran ilk Afrika takımı olarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

4-) 2022 Dünya Kupası’nın şampiyonu ise Fransa’yı muhteşem bir finalin sonunda penaltı atışları ile eleyen Arjantin oldu.

Arjantin’in büyük yıldızı Lionel Messi de böylece kariyerindeki en büyük eksiklik olarak dikkat çeken Dünya Kupası’na kavuşmuş oldu. 

Arjantin bu şampiyonlukla birlikte 1978 ve 1986’nın ardından üçüncü kez en büyük kupayı müzesine götürmeyi başardı.

Lionel Messi ise ülke tarihinin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu yarışında hep kıyaslandığı Maradona ile rekabetindeki en büyük eksikliği gidermiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir