6 yaşındaki kız, rubik küpünü 6 saniyeden kısa sürede çözerek kadınlar dünya rekorunu kırdı…

Çin’in Jiangsu Eyaletinden gelen Qixian, dünyaca ünlü bulmacayı mümkün olduğu kadar çabuk çözerek ona “hız küpü oluşturma” sanatını öğreten kuzeninden ilham alarak Rubik küpüyle oynamaya henüz üç yaşındayken başladı. Ancak yaklaşık bir yıl sonra kız bu konuda o kadar başarılı oldu ki artık kuzeninin ona öğretecek hiçbir şeyi kalmadı ve ailesi ona hız küpü koçu tuttu. Rubik küpünü hızlı bir şekilde çözmekten o kadar keyif alıyordu ki, her gün iki ila üç saat pratik yapıyordu ve zamanı giderek daha iyi hale geliyordu. Ancak bir noktada duvara çarptı ve bunu aşmak için tüm ailesinin yardımına ihtiyaç duydu.

Qixian’ın annesi Cao Qian, “Üç ay boyunca 10 saniyeye hızlanmaya çalıştığında 12 saniyede takılıp kalmıştı” diye hatırladı. “Çok pratik yaptı ama hiçbir ilerleme kaydedemedi ve neredeyse pes etti.”
Onu motive edebilmek ve bu engeli aşmasına yardımcı olabilmek için, Cao Qixian’ın tüm ailesi Rubik’in küp hız küpünü kullanmaya başladı ve hatta yetişkinlere yönelik yarışmalara katıldı. Ancak hiç kimse, yetenekli hız küpünün altı yaşındayken yeni bir dünya rekoru kırabileceğini hayal etmeye cesaret edemiyordu . Yine de, Singapur’daki Dünya Küp Birliği (WCA) Rubik Küp Uluslararası Açık’ta, ortalama kategoride 3x3x3 Rubik küpünü 6 saniyenin altında çözen ilk kadın oldu.

Cao Qian, “Bu kadar kısa sürede dünya rekorunu kıracağını hiç düşünmemiştik” dedi. “Eve geldiğimizden bu yana iki ila üç gün boyunca hâlâ bir rüyadaymışız gibi hissettik.”

Cao’nun beş turluk hız küpü atışından sonraki ortalama 5,97 saniyelik süresi ona kupayı ve dünya rekoru sahibi unvanını kazandırdı . Ancak yavaşlama gibi bir planı yok. Son performansından ilham alan 6 yaşındaki kız, şu anda 4,44 saniye olan kadınların tek seferlik rekorunun peşinde.

Ortalama kategorisinde, katılımcılar beş deneme hakkına sahiptir; en hızlı ve en yavaş performanslar göz ardı edilir, diğer üçünün medyanı resmi sonuçtur. Tekli kategoride yarışmacı başına tek deneme dikkate alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x