Kıyafetten süt lekesi nasıl çıkar?

Süt içerisinde bulunan proteinler ve yağlar, kıyafetlerin liflerine tutunurlar. Süt lekesi, kıyafete ilk temasında ince bir leke olarak görülse de asıl sorun leke kuruduktan sonra ortaya çıkar. Kıyafetten süt lekesi çıkarılmazsa kuruduktan sonra sarararak kalıcı izler bırakabilir.

Eğer doğru yöntemler uygulanmazsa kıyafetteki süt lekesi kalıcı izlere sebep olabilir. Özellikle süt sever küçük çocuğa sahip kişilerin en büyük problemlerinden biri haline gelen kıyafetteki süt lekelerini nasıl temizleyeceğinizi sizler için araştırdık.

İşte kıyafetten süt lekesini çıkarmak için izlemeniz gereken adımlar;

KIYAFETTEN SÜT LEKESİ NASIL ÇIKAR?

1. Adım

  • Süt Lekesi Olan Kıyafeti IslatınKıyafetten süt lekesi çıkarmak için öncelikle süt lekesi olan kıyafeti 5 – 10 dakika arası soğuk suda bekletin. Kıyafetteki süt lekesini koyulaştıracağı için sıcak ya da ılık su kullanmamaya özen gösterin. Suyun içerisine deterjan eklemeyin.

Eğer soğuk su yardımıyla kıyafetten süt lekesi çıktıysa, 2. adımı atlayıp 3. adıma geçebilirsiniz.

2. Adım

  • Süt Lekesi Olan Kıyafete Ön İşlem Uygulayın

Kıyafetten süt lekesi soğuk su adımıyla çıkmadıysa eğer ön işlem uygulamanız gerekmektedir. Bunun için lekeli bölgeye sıvı çamaşır deterjanı sürün ve oda sıcaklığındaki su içerisinde yaklaşık 30 dakika bekletin.

Kıyafetteki süt lekesinin olduğu bölgeyi her beş dakikada bir parmaklarınız ile nazikçe ovalayın. Bu işlem leke ıslanırken deterjanın lekeye ve kumaşa nüfuz etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kumaşa yapışan süt proteinlerini ve yağları gevşeterek çıkmasını kolaylaştırır.

Ardından deterjanın kalıntılarını temizlemek için kıyafeti iyice durulayın.

3. Adım

  • Süt Lekesi Olan Kıyafete Leke Çıkarıcı Uygulayın

Kıyafetten süt lekesi çıkarmak için süt lekesinin olduğu bölgeye leke çıkarıcı uygulayın. Leke çıkarıcının çalışması için 7-10 dakika arası bekletin. Ardından kıyafetin üzerindeki yıkama talimatlarına uyarak çamaşır makinesinde soğuk suda yıkayın.

4. Adım

  • Kıyafetteki Süt Lekesini Kontrol Edin

Kıyafetten süt lekesini çıkarmak için uyguladığınız temizleme rehberinde son adımdayız. Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetinizin lekeli alanını kontrol edin. Eğer leke hala çıkmadıysa 1. adıma geri dönün. Çıkmayan lekeyi çamaşır kurutma makinesi gibi yüksek ısıya maruz bırakırsanız lekenin kalıcı olmasına sebep olabilirsiniz.

Kıyafetten süt lekesinin tamamen çıktığına emin olduktan sonra kurutma makinesine atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x